Doradca kredytowy – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Dla osób chcących zaciągnąć kredyt dobrym wsparciem okazuje się być doradca kredytowy. Trzeba bowiem pamiętać, że już samo znalezienie kredytu pochłania mnóstwo czasu. Kiedy brakuje nam wiedzy, możemy podjąć niewłaściwą decyzję i zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, który tak naprawdę nie będzie dla nas korzystny. Korzystanie z usług doradców kredytowych jest więc tym, na co warto się zdecydować. Co ważne, wsparcie w procesie wyboru kredytu często dostępne jest bezpłatnie. Nie należy więc obawiać się dodatkowych kosztów.

początek wpisu

Doradca kredytowy – kto może wykonywać ten zawód?

Do 2017 roku doradcą kredytowym mógł być praktycznie każdy, kto chciał. Wykonywanie tego zawodu nie było bowiem regulowane żadnymi przepisami. Korzystanie z usług doradców kredytowych było więc obarczone ryzykiem. Nigdy nie mieliśmy pewności na czyje usługi stawiamy. Na szczęście w roku 2017 pojawiła się ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego oraz agentami. Uregulowano w niej kwestie dotyczące pracy jako doradca kredytowy. Obecnie każdy, kto chce wykonywać ten zawód, musi przede wszystkim zdobyć zezwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Trzeba również wpisać się do rejestru doradców, a także regularnie opłacać składki.

Jakie usługi świadczy doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to specjalista, którego zadaniem jest znalezienie dla klienta najbardziej korzystnego kredytu. Cały proces rozpoczyna się na ogół od zweryfikowania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Aby doradca mógł wykonać swoją pracę rzetelnie, należy dostarczyć mu wszystkie dokumenty obrazujące naszą sytuację finansową. Ważne jest przedstawienie naszych oczekiwań. Doradca musi wiedzieć jak duży kredyt chcemy zaciągnąć. Jego zadanie polega między innymi na ocenie, czy mamy w ogóle szansę na kredyt taki, jakiego oczekujemy. Kiedy doradca znajdzie kredyt, który nas zadowala, może zająć się analizą umowy, którą mamy podpisać z bankiem. Dla wielu klientów to bardzo ważny krok, który pozwala poczuć się naprawdę pewnie.

Doradca kredytowy i pośrednik kredytowy – czy to jest to samo?

Wiele osób stosuje wymiennie pojęcie doradca kredytowy i pośrednik kredytowy. Tymczasem okazuje się, że są to zawody, które mocno się między sobą różnią. Doradca kredytowy powinien być niezależny. Jego zadaniem jest wsparcie w procesie znalezienie kredytu. Powinien przedstawić nam możliwie jak najbardziej szeroką ofertę różnych banków, wskazując na zalety i wady każdej z nich. W przypadku pośrednika mamy najczęściej do czynienia z osobą, która współpracuje z konkretnymi instytucjami. Oferta przedstawiana przez pośrednika jest zazwyczaj mniej szeroka.

Doradca kredytowy to zawód, który dzisiaj bardzo się przydaje. Decydując się na zaciągnięcie kredytu na przykład na zakup mieszkania, warto pamiętać, że jest to zobowiązanie finansowe na lata. Dlatego należy postawić na kredyt najbardziej atrakcyjny, który będzie nas kosztował możliwie jak najmniej. To właśnie skorzystanie z usług doradcy zwiększa nasze szanse na to, że uda się nam wybrać ofertę, która będzie dla nas naprawdę korzystna.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY