Gry karciane dla 5 latka

Gry karciane cieszą się dużą popularnością zarówno w świecie dorosłych jak i tym dziecięcym. Gra w karty to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, ponieważ dzięki niej dziecko rozwija się poprzez zabawę. Rynek oferuje wiele gier karcianych przeznaczonych dla dzieci, co je wyróżnia wśród innych gier?

początek wpisu

Zajmują stosunkowo mało miejsca, a zapewniają sporo rozrywki. Dzięki temu, można pozwolić sobie na zabranie ich w podróż lub na piknik rodzinny. Gry w karty to dobry sposób na naukę dziecka przestrzegania zasad.

Dlaczego karty są dobre dla dzieci?

  • pobudzają do myślenia
  • ćwiczą pamięć
  • rozwijają spostrzegawczość i refleks
  • edukują
  • uczą przestrzegania zasad

Jakie gry karciane są odpowiednie dla 5 latków?

Gry tradycyjne cieszą się niesłabnącą sławą. Dzieci chętnie w nie grają, ponieważ zazwyczaj nie są trudne do zrozumienia i mają łatwe zasady gry. Wiele gier karcianych dostosowanych jest do wieku dziecka, to zrozumiałe ponieważ na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje innych bodźców. Zaznajamianie dziecka z zasadami gry i wraz z dorastaniem wprowadzanie trudniejszych gier będzie w fantastyczny sposób rozwijało rozwój umysłowy dziecka. To ważne by dbać o dostosowanie odpowiedniej do wieku gry, ponieważ trudniejsze mogą spotkać się z niezrozumieniem oraz niechęcią do dalszej zabawy. Gry karciane opatrzone ciekawymi grafikami cieszą oko i sprawiają dużo radości. W sklepach można znaleźć wiele gier z bohaterami bajek animowanych, które są bardzo popularne wśród dzieci. Po ciekawie urozmaicone gry z grafiką ulubionej postaci maluchy dużo chętniej sięgają. Piękne i estetyczne gry z dbałością o odpowiednie testy bezpieczeństwa to gwarancja dobrej i bezpiecznej zabawy.

Dziecko osiągające 5 lat chętnie rywalizuje i chce mierzyć się z innymi. Jakie gry będą dla niego odpowiednie na początek?

Piotruś – w tej grze może uczestniczyć od 2 do 5 graczy. Talia kart zazwyczaj składa się z 25 kart, 12 z nich to karty przedstawiające różne grafiki i kolejne 12 to karty odpowiadające tym grafikom, czyli ich pary. Jedna pozostała karta to tzw. czarny Piotruś, który nie ma w talii swojej pary. Gra polega na rozdaniu wszystkim uczestnikom kart, następnie z każdy z uczestników na bok powinien odłożyć utworzone pary (jeśli takie ma). Kolejnym krokiem jest po kolei dobieranie do swojej grupy kart po jednej od uczestnika obok i tworzenie par, a następnie kolejny uczestnik odbiera jedną kartę od nas. W trakcie przekładania kart nadal tworzymy pary – te który zostanie bez żadnej karty wygrywa, ten któremu przypadnie czarny Piotruś – przegrywa. „Piotruś“ to gra ćwicząca spostrzegawczość, rozwijająca skojarzenia, a także ucząca zachowań społecznych.

Kalambury – gra, w której należy podzielić się na drużyny i zgadywać hasła przedstawione za pomocą gestu lub rysunku widoczne na kartach. Każdy z uczestników wybiera jedną kartę i przedstawia to co widoczne na grafice – zadaniem członków grupy przeciwnej jest odgadnięcie co dana osoba przedstawia. Jest to gra na czas, ponieważ gracze odgadnąć daną rzecz muszą zdążyć przed upływem czasu wskazywanego przez klepsydrę. Kalambury ćwiczą refleks, skojarzenia oraz odwagę.

Czółko – to gra odwrotna do kalamburów. Tutaj to jeden z uczestników wybiera kartę i trzymając ją przy czole musi odgadnąć kim lub czym jest. Uczestnik może zadawać pytania pozostałym graczom, na które oni mogą udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Kuku – gra rozpoczyna się od rozdania wszystkim uczestnikom po 3 karty, natomiast jednemu 4. Gracz, który posiada cztery karty oddaje jedną kartę (tą, która mu nie pasuje) kolejnemu graczowi. I tak po kolei od gracza do gracza. Jeżeli jedna karta nie odpowiada wszystkim uczestnikom i wróci do osoby „wydającej” ta może ją wymienić na inną z puli pozostałych kart. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy uzbiera trzy karty o tej samej wartości lub w takim samym kolorze i krzyknie: KUKU! Ostatnia osoba, która pozostanie bez uzbieranych 3 takich samych kart ma za zadanie odgadnąć jakie uzbierane symbole mają pozostali uczestnicy.

Artykuł partnera PlanetaDziecka.pl

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY