Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – jak wypełnić? Jaką autopomoc wezwać?

Chwila zamyślenia, lekkie rozproszenie lub po prostu pech wystarczy, aby rozbić samochód, ale może to spowodować uszkodzenie pojazdu. Rekomendujemy, jakie dane należy zawrzeć w oświadczeniu sprawcy wypadku drogowego, aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości co do tego, co się stało i jak najszybciej zapłacił poszkodowanemu.

początek wpisu

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym – czym jest?

W niektórych przypadkach w celu rozwiązania problemu nie trzeba dzwonić na policję. Wystarczy podpisanie oświadczenia sprawcy. Kiedy to zrobić? Po pierwsze, gdy nikt nie został ranny w wypadku samochodowym. Uszkodzenie jest tylko materialne. Dodatkowo, w celu podpisania oświadczenia sprawcy, obie strony incydentu powinny uzgodnić między sobą. W praktyce oznacza to: przyznanie się do winy sprawcy i chęć współpracy ze sprawcą. Oświadczenie sprawcy wypadku – jakie dane powinno zawierać? O tym myślą uczestnicy wypadków drogowych. Dla uspokojenia wątpliwości zamieściliśmy i opisaliśmy w tekście głównym punkty, których nie można pominąć w dokumencie. Pierwszą informacją, która powinna znaleźć się w oświadczeniu sprawcy kolizji jest oczywiście data zdarzenia. Ten pozornie banalny punkt jest bardzo ważny dla towarzystw ubezpieczeniowych. Czas, w jakim poszkodowany musi zgłosić szkodę, upływa od momentu zaistnienia zdarzenia.

Wspólne oświadczenie, a oświadczenie sprawcy

Często podczas pisania zeznań myli się kwestię wspólnego oświadczenia i oświadczenia sprawcy – warto wiedzieć, że są to dwie zupełnie różne kwestie. Jaka jest różnica między nimi? Główny problem polega na tym, że wspólne oświadczenie nie jest przyznaniem się do odpowiedzialności, które z kolei jest oświadczeniem sprawcy, a aby było skuteczne, musi być zawarta odpowiednia formuła, w której jeden z kierowców przyznaje się do winy. Aby takie oświadczenie było wiążące, musi być podpisane przez sprawcę i pokrzywdzonego. Zgodnie z polskim prawem sprawca nie jest zobowiązany do złożenia takiego oświadczenia, tylko w jego dobrej wierze – warto jednak wiedzieć, że takie oświadczenie znacznie skraca czas na rozpatrzenie roszczenia. Jeśli to my jesteśmy winowajcami, musimy pamiętać, aby nie brać odpowiedzialności pochopnie, ale wydać wspólne oświadczenie. Jeśli nie można zidentyfikować sprawcy lub nie zgadzamy się z innymi uczestnikami wypadku, warto zadzwonić na policję, aby później uniknąć problemów z ubezpieczycielem.

Jak wybrać pomoc drogową? Podstawowe informacje i porady

Ogólnie rzecz biorąc, opłaca się znaleźć pomoc drogową w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, a jeszcze lepiej, jeśli firmy te działają w pobliżu zaufanych warsztatów, z których regularnie korzystamy. Dobrym rozwiązaniem jest firma oferująca auto pomoc oraz warsztaty mechaniczne. Decydując się na pomoc tych fachowców, możesz dużo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli warsztaty prowadzone przez tych usługodawców obsługiwały już nasze pojazdy i wiedzą, jakie naprawy zostały wykonane. Kierowcy, którzy często pokonują duże odległości na stałych trasach, powinni znaleźć dobrą firmę z kompleksową pomocą drogową w promieniu 100 km. Dużo łatwiej znaleźć takie firmy w miastach i klastrach. Na trasach, gdzie nawet stacje benzynowe są trudne do znalezienia, taka usługa jest jeszcze trudniejsza do znalezienia i dość droga.

 https://www.auto-pomoc24.pl

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY