Jak grać w pasjans freecell?

Gry karciane mają wiele oblicz. Z jednej strony kojarzą się z radosnym czasem spędzonym w gronie znajomych, a z drugiej z rozrywką, która przez szereg lat przypisana była kręgom osób o szemranych konotacjach. Ciekawe jest także to, skąd wywodzą się karciane rozgrywki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż początkowo karty służyły jedynie do wróżenia przyszłości. Dopiero po pewnym czasie zaczęto je traktować jako rozrywkę. Popularyzacja gier karcianych na szerszą skalę miała miejsce dopiero w osiemnastym wieku.

początek wpisu

Pasjans – gra inna niż wszystkie

Gdyby zapytać przypadkowych przechodniów o to, jakie mają pierwsze skojarzenia z grami karcianymi, to z pewnością wielu spośród respondentów mogłoby wskazać na społeczny i integracyjny walor takich rozgrywek. Skojarzenie to wydaje się być jak najbardziej prawidłowo, choć nie każda gra karciana wymaga towarzystwa. Przykładem gry, która jest wręcz stworzona z myślą o jednoosobowej rozgrywce, jest pasjans freecell. Jest to jedna z popularniejszych odmian tradycyjnego pasjansa. Co będzie potrzebne, aby przeprowadzić rozgrywkę? W pierwszej kolejności trzeba odnaleźć talię kart, a następnie wybrać odpowiednie miejsce, może to być stół lub choćby kawałek podłogi. Jak grać w pasjans freecell? Warto zapoznać się z obowiązującymi podczas rozgrywki zasadami.

Jak wygrać w pasjansa freecell?

Zasady obowiązujące podczas rozgrywki w pasjans freecell są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują podczas pasjansa w tradycyjnym wydaniu. Gra kończy się w momencie, w którym na czterech bazowych stosach zostaną karty ułożone kolorami, od asa do króla. Początkowo karty rozkładane są w ośmiu kolumnach, a w trakcie rozgrywki gracz może odsłonięte karty przemieszczać pomiędzy poszczególnymi kolumnami. Należy jednak pamiętać o tym, aby karty układać naprzemiennie kolorami oraz w kolejności malejącej jeżeli chodzi o wartość, np. na Damie karo można umieścić Waleta trefl.

Co odróżnia pasjansa w wersji freecell od tego tradycyjnego? Główną różnicą jest to, iż w tym przypadku gracz ma do dyspozycji dodatkowe pola, na które może odłożyć karty, jakie uzna, iż w danej chwili nie są mu potrzebne.

Czy warto grać w karty z dziećmi?

Nie trudno jest znaleźć zwolenników teorii mówiącej o tym, iż karty to owszem, dobra rozrywka, jednak przeznaczona tylko dla osób dorosłych. Okazuje się jednak, iż gry karciane są świetnym sposobem kształtowania logicznego myślenia, planowania oraz pamięci. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, by wolny czas w deszczowe popołudnie wypełnić na rodzinnych rozgrywkach karcianych. Może być to ciekawy pretekst do wartościowych rozmów z najmłodszymi członkami rodziny.

Gra w karty na komputerze

Co zrobić, gdy przychodzi chęć na karcianą grę, jednak w pobliżu nie ma żadnej talii kart? Nie trzeba w takiej sytuacji załamywać rąk, czy gnać do sklepu, by kupić karty. Wystarczy poszukać w Internecie serwisu, na którym w gry karciane można zagrać zupełnie za darmo. Dostępnych jest wiele możliwości różnorodnych rozgrywek. Nie trudno trafić na stronę, na której można spróbować swoich sił w potyczce w pasjansa – zarówno tego w wersji tradycyjnej, jak i w wielu innych odmianach, z których pasjans freecell jest jedną z popularniejszych.

Dlaczego warto grać w karty?

Na to pytanie z pewnością każdy może udzielić innej odpowiedzi, która w jego mniemaniu będzie najtrafniejsza. Oto kilka przykładowych:

  • gra w karty pozwala rozwinąć pamięć,

  • jest to świetna rozrywka dla całej rodziny,

  • grając w karty, można się zrelaksować i zapomnieć o problemach codzienności,

  • karciane rozgrywki sprzyjają integracji.

Jak widać na powyższych przykładach, powodów do tego, by wspólnie ze znajomymi zasiąść do karcianego stołu, może być wiele. A do Ciebie który z nich przemawia najbardziej?

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY